פרוייקט שומר הנגב דו-קיום, חברתי-סביבתי
דף הבית | בתקשורת | איך מגיעים | מה אפשר לעשות | רקע על רמת חובב | ארועים קודמים מול רמת חובב

האג'נדה: "לכל ילד יש זכות למים, אדמה ואוויר נקיים מרעלים מסוכנים כדי לחיות"


רקע על רמת חובב

רמת חובב הוא אזור תעשייה כימי ומטמנות שונות שהזיהום ממנו מאיים על בריאותם של תושבי הארץ בכלל ותושבי הנגב הצפוני בפרט.
בארץ, האינטרסים התעשייתיים קודמים לבריאות הציבור. רמת חובב הוא אחד המקומות שמנציחים את הגישה הזאת כבר עשרות שנים בקנה מידה עולמי.


כל היישובים באזור (כולל הבדואים החיים בסמיכות לרמת חובב) סובלים מצריבות בעיניים, מחלות נשימה, סרטן ועוד.
סקר שביצע משרד הבריאות לאחרונה גילה, כי ילדי הקיבוצים באזור חולים פי 2.6 יותר מאוכלוסיה דומה באיזורים אחרים. גם בקרב ילדי האוכלוסייה הבדואית חלה עליה בתחלואה.

תאגידי ענק ומפעלים שונים מייצרים לייצוא במילירדי שקלים
תוך כדי הרעלת כל האיזור.
ישראל 2005
מבט ציפור
בריכות בוצה חומצית ואידוי ענקיות
צילום של מפעלים ברמת חובב. זאת ממש עיר.
יש עוד 400,000 חביות כאלה, לא מתועדות, דולפות.
חשיפת אחד ממטמנות העבר. מתעדים מה יש.
אתרי קבורה בני עשרות שנים. בלי תשתית. טומנים ושוכחים. עד שנות ה-90

1. סקר האפידמיולוגי נחשף לאחרונה חושף כי מגורים בסמוך לאזור התעשייה מגדילים את הסיכויים לתמותה, מומים מולדים, תמותת תינוקות, מחלות נשימה, סרטן ועוד.
2. בג"צ הקציב לממשלה 90 יום להמציא פתרון לבעיות רמת חובב. 90 היום הסתיימו.
3. קצה סבלנותה של אוכלוסיית הנגב.


בתוך תקופה זאת פרוייקט שומר הנגב משתלב.

נוסף על הפגיעה הישירה בבריאות האוכלוסייה, רמת-חובב פוגעת בפיתוח ובאפשרות ההתיישבות בנגב.

רמת-חובב היא סכנה תמידית, אסון אקולוגי ופוטנצייאל שואתי, בלתי ניתנת לחיזוי. התנסינו כבר בעבר הרחוק והקרוב באסונות קטנים (מטעויות אנוש ועד כשל מערכות), שבמזל לא התפתחו לכלל אסון אקולוגי אדיר שגבה קורבנות חפים מפשע רבים. 


רקע נוסף על רמת חובב (מאתר אדם טבע ודין)

מפעלי התעשייה הכימית ברמת חובב:
ברמת חובב מרוכזים 17 מפעלי כימיקלים שונים, הגורמים למפגעי ריח, זיהום קרקע וזיהום אוויר חמורים. מפגעים אלו מאיימים בעיקר על בריאותם של תושבי הנגב הצפוני הכוללים את שכונותיה הדרומיות של באר שבע, רביבים וירוחם, וכמובן את השבט הבדואי אל-עזזמה המתגורר בוואדי נעם, ושוכן מול אזור התעשייה רמת חובב. בין המפעלים באזור התעשייה רמת חובב: מכתשים- אגן המייצר קוטלי חרקים, וקוטלי עשבים, וחברות בת אחרות של שניים מן התאגידים הגדולים בישראל: כור, וכימיקלים לישראל.

למועצה התעשייתית של אזור התעשייה רמת חובב יש סמכות מוניציפאלית על האזור והיא גם אחראית לפיתוח התשתיות, וגם למתן רישוי לעסקים הנמצאים בשיפוטה.

ברמת חובב נמצא אתר ארצי של פסולת רעילה, אליו מגיעים מידי שנה כ-70,000 טון של חומרים מסוכנים, האתר מייצר פסולת אורגנית ולא אורגנית ופסולת מוצקה בתהליכים כימיים ביולוגיים, שריפה והטמנה. לאחר מספר כשלים שבאו לידי ביטוי בתקריות מסוכנות כמו דליפות, פיצוצים ודליקות, ב1987 הקימה הממשלה את החברה לשירותי איכות סביבה. תחת פיקוחו של המשרד לאיכות הסביבה משקמת החברה את הפסולת הרעילה שנזרקה במיכלים לא מסומנים במשך שני העשורים הראשונים של אזור התעשייה. בנוסף מרחיבה החברה את השטח לאחסון הפסולת המסוכנת בישראל ההולכת וגדלה עם הזמן.

החשיפה הממושכת של תושבי האזור לחומרים המסרטנים והרעילים הנפלטים לאוויר, לקרקע ולמים, מהווה איום מתמשך על חייהם ובריאותם. בנוסף סובלים תושבי האזור מריחות מעוררי בחילה הנגרמים ממתקני הטיפול בפסולת המסוכנת ומבריכות האידוי בהם משליכים המפעלים התעשייתיים את הפסולת הרעילה שלהם.

כמו כן גם עובדי האתר, כ-4,000 מהם תושבי האזור, חוששים לנזק הבלתי הפיך הנגרם לבריאותם כתוצאה מהחשיפה המאסיבית לזיהום אוויר,קרקע, והמים. נראה כי הרשויות לא פועלת בכל האפיקים האפשריים על מנת למצוא פיתרון לבעיה, מקלות במתן רישיונות עסק ונמנעות מלקבוע תקנות המחויבות על פי חוק.